O wędzeniu
Wędzenie to proces polegający na omiataniu dymem z drzew liściastych mięsa, wędlin, drobiu, ryb i serów, a także czasem owoców morza i niektórych owoców. Dym wędzarniczy powstaje podczas żarzenia drewna i uwalniania jego ekstraktu.
Długość procesu oraz wysokość temperatury uzależnione są od wielu czynników, takich jak rodzaj wyrobu, pożądane ubarwienie i aromat, technika wędzenia, typ wędzarni, technologia obróbki termicznej, doświadczenie i wiedza wędzarza oraz wilgotność dymu.
Istnieją trzy sposoby na wędzenie mięsa:
- na zimno, podczas którego temperatura powinna utrzymywać się między 12 a 25 stopni Celsjusza, natomiast czas całego procesu może wynieść od kilku do kilkunastu dni;
- na ciepło, które przeprowadzane jest w temperaturze od 30 do 50 stopni Celsjusza, a sam proces trwa około jednej doby;
- na gorąco, podczas którego idealna temperatura to od 50 do 60 stopni Celsjusza i trwa ono dwie godziny. W tym przypadku mięso musi być przygotowane poprzez peklowanie.
Jakie zrębki wędzarnicze stosować do wędzenia poszczególnych produktów?
Wędzenie jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności, przedłużającą jej przydatność do spożycia. Do cięższych mięs, takich jak wołowina czy wieprzowina, zalecane jest użycie drewna twardego, natomiast w przypadku mięs delikatnych, takich drób i ryby, właściwe są lżejsze gatunki liściaste. Należy też pamiętać o unikaniu stosowania drewna iglastego, takiego jak sosna i cedr, gdyż zawiera zbyt wiele żywicy.
Drewno do wędzenia pozwala na uzyskanie całej gamy przeróżnych smaków i aromatów, dlatego też warto eksperymentować z różnymi ich gatunkami, aby znaleźć ten odpowiedni dla siebie. W naszej ofercie znajdziesz zrębki bukowe, olchowe oraz mieszankę, a także dębowe, bukowe i olchowe klocki do wędzenia, które idealnie sprawdzą się do wędzenia na zimno. Oferowane przez nas zrębki i klocki posiadają wspaniałą jakość, która przełoży się na smak wędzonych potraw.